chevron_left Back to stories

Nasza historia

Nasza historia i tradycja

Motto głoszące, że to brzmienie jest najważniejsze, którym kierujemy się w naszej pracy wielokrotnie przynosiło efekt w postaci innowacyjnych rozwiązań, które przekładały się na  wyjątkowo czyste brzmienie naszych urządzeń.

P40

Już nasz debiutancki produkt, integra P40, zapisał się w historii audio jako pierwszy wzmacniacz korzystający z transformatora toroidalnego. Wówczas była to absolutna nowość, dziś, ponieważ jest to rozwiązanie posiadające szereg przewag nad innymi, jest standardem stosowanym w niemal wszystkich wzmacniaczach prawie wszystkich producentów.

Zaledwie kilka lat później, w 1970 roku, pojawił się następca P40 oznaczony symbolem P50. Dysponował on znacząco wyższą mocą oraz został wyposażony w unikalną, aktywną regulację głośności przydatną przy wyrównywaniu poziomów sygnałów z różnych źródeł. 

W 1971 roku zaprezentowaliśmy nasze pierwsze podejście do kolumn głośnikowych – model z linią transmisyjną, R50. Te mierzące ponad 2,1 metra bestie wykorzystywały  labirynt, (tzw. ‘tapered labyrinth’), wytłumiony wełną długowłosej owcy redukującą zniekształcenia. To jednakże przekładało się na wagę sztuki rzędu 44kg...

A75

Kolejna dekada to nowa linia produktów i nowy wygląd, a jej przedstawicielami były: przedwzmacniacz C75 i końcówka mocy A75 zaprezentowane w 1984 roku. Zastosowano w nich wysoko-prądowe stopnie wyjściowe oraz nowy stopień wzmacniający o wyjątkowo niskim poziomie zniekształceń, nazwany ‘segmented equalization’. Oferowane były również dodatkowe elementy obudowy - panele, które pozwalały połączyć przedwzmacniacz i wzmacniacz w jedno urządzenie. Kolejną nowością był zaprezentowany rok później dzielony odtwarzacz płyt kompaktowych, CD 1. Ustawiane na górze urządzenie zawierało transport i zasilacz, a drugie przetwornik i filtry analogowe. Do dziś CD1 wymieniany jest jako jeden z najważniejszych, przełomowych odtwarzaczy płyt kompaktowych w historii także dzięki unikalnemu rozwiązaniu z trzema DACami na kanał i trzema transformatorami zasilającymi.

CD1

W roku 1995 zaprezentowaliśmy integrę A1 – pierwszy nowy produkt stworzony po przejęciu firmy przez obecnych właścicieli,  Jamesa Johnson-Flint'a and Juliana Richer'a w 1994 roku. Od samego początku byli oni przekonani, iż Cambridge Audio powinno kontynuować tworzenie własnych, innowacyjnych rozwiązań, a A1 był tego najlepszym dowodem. Odniósł on ogromny sukces na rynku zapisując się w naszej historii jako jeden z najlepiej sprzedających się produktów.

DacMagic

Już w 1996 roku Cambridge Audio zatrudniał kompletny zespół inżynierów, specjalistów od technologii cyfrowych i analogowych, co umożliwiało projektowanie w firmie nowych produktów od podstaw. Jednym z pierwszych takich urządzeń był przetwornik cyfrowo-analogowy DacMagic, który trafił na rynek w 1996 roku zdobywając uznanie użytkowników i prasy branżowej oraz będąc pierwszym produktem CA wyróżnionym prestiżową nagrodą magazynu What Hi-Fi?

W 1999 roku wykonaliśmy nasz kolejny „pierwszy krok” - tym razem do świata kina domowego, za sprawą cyfrowego dekodera Dolby, V500. Od tego czasu CA utrzymuje się w czołówce tego segmentu rynku za sprawą odtwarzaczy video, DVD, a obecnie także Blu-Ray.

 

Nasze rozwiązania

 

Początek nowego tysiąclecia był świadkiem narodzin jednej z naszych najważniejszych rodzin produktów, serii Azur zaprezentowanej w 2003 roku. Jako pierwsze na rynek trafiły wzmacniacze zintegrowane  340A, 540A oraz 640A wraz z odtwarzaczami CD oznaczonymi odpowiednio symbolami: 340C, 540C, 640C, a całość uzupełniał tuner DAM/FM, 640T.

Kolejnym krokiem była entuzjastycznie przyjęta seria Azur 840 wprowadzona na rynek w 2006 roku, która przedefiniowała pojęcie „rozsądnie wycenionego hi-fi” jednocześnie lokując markę Cambridge Audio wśród poważnych graczy rynku high-end. W serii Azur 840 wykorzystaliśmy dwa kluczowe, zaprojektowane przez naszych inżynierów rozwiązania, których używamy w naszych produktach do dziś:

Opatentowane rozwiązanie o nazwie Crossover Displacement (XD bądź klasa XD) łączy jakość brzmienia klasy A z efektywnością klasy AB. To właśnie rozwiązanie pomogło wzmacniaczowi 840A zdobyć prestiżową nagrodę EISA dla najlepszego wzmacniacza 2-kanałowego roku 2007/2008.

ATF Upsampling

Drugim rozwiązaniem jest opracowany przez nas układ upsamplingu,  Adaptive Time Filtering (ATF), który upsampluje każdy sygnał, np. o rozdzielczości natywnej płyty CD, czyli 16 bitów i 44, kHz do postaci 24 bitów i 384 kHz co pozwala uzyskać precyzyjniejsze, wyższej klasy brzmienie.

W 2008 roku na rynek trafił nowy DacMagic, który niemal natychmiast stał się niezwykle popularnym upgradem stosowanym powszechnie w wielu systemach. Z jego wprowadzeniem trafiliśmy idealnie, bo właśnie od tego czasu DACi zyskały ogromną, niegasnącą do dziś, popularność.

Kolejnym opracowanym w naszej firmie rozwiązaniem były hybrydowe przetworniki BMR (Balanced Mode Radiator) zastosowane po raz pierwszy w satelitach  Minx Min10 i Min20 w 2010 roku. BMR wykorzystuje pojedynczy, płaski panel zdolny do reprodukcji częstotliwości z bardzo szerokiego pasma przenoszenia co eliminuje konieczność stosowania osobnego przetwornika wysokotonowego.

Minx Min 22

Przetworniki BMR są używane do dziś w naszych głośnikach bezprzewodowych, kolumnach, czy trzeciej generacji satelitów  Min12 i 22. Zastosowaliśmy je także w kolumnach z serii Aero, które zdobyły nagrodę dla najlepszych kolumn magazynu What Hi-Fi? W 2013 i 2014 roku. Nieco później wprowadziliśmy serię Aeromax korzystającą z nowej generacji przetworników BMR, ulepszonych obudów i wyższej klasy zwrotnic.

Kolejną znaczącą datą w historii Cambridge Audio był rok 2011, kiedy zaprezentowaliśmy NP30, nasz pierwszy odtwarzacz sieciowy korzystający z opracowanej przez naszych inżynierów platformy streamingowej StreamMagic. Cały czas jest ona rozwijana i do tej pory zdobyła nam już ona 5 nagród What hi-fi, w tym ostatnio dla streamerów 851N i CXN.

GO

Do tego czasu nasza firma zdobyła już mocną pozycję na rynku hifi i kina domowego, a mimo to w 2013 roku zdecydowaliśmy się a krok w jeszcze innym kierunku – w świat głośników bezprzewodowych.  Nasz model Minx Air był jednym z pierwszych na rynku mogących odtwarzać muzykę zarówno przez Bluetooth, Airplay, jak i korzystając z internetowego radia. Przenośny głośnik Bluetooth Minx Go trafił na rynek niewiele później stając się najszybciej sprzedającym się produktem w naszej historii. Od tego czasu nasza oferta głośników bezprzewodowych została powiększona o kolejne głośniki, soundbary i głośniki/podstawy pod telewizory.

CXN

W 2015 roku na rynek trafiła nasza najbardziej znana i najczęściej nagradzana seria CX. Magazyn What Hi-Fi? przyznał wszystkim produktom z tej serii po pięć gwiazdek, integrze CXA60 i streamerowi CXN tytuł Produktu roku, a wyróżnienie Najlepszy zakup otrzymał transport CXC CD Transport – całkiem nieźle, prawda? Tym bardziej, że CXA60 i CXN otrzymały kolejne nagrody What Hi-Fi? rok później, w 2016.

Zaprojektowane w Wielkiej Brytanii

Wszystkie nasze urządzenia są projektowane przez zespół inżynierów pracujących w Cambridge i w Londynie.

Autorskie rozwiązania Cambridge Audio są stosowane wyłącznie w naszych własnych produktach a nasze ciągłe dążenie do oferowania najwierniejszej prezentacji użytkownikom naszych produktów jest dziś równie istotne, jak było na początku istnienia naszej marki.

Cambridge Audio HQ

Doskonały dźwięk osiągamy nie tylko dzięki własnym rozwiązaniom i technologiom, ale także poprzez dobór najlepszych komponentów i fanatyczne wręcz dostrajanie każdego układu tak długo, aż efekt brzmieniowy w pełni nas satysfakcjonuje i możemy być pewni, że nic nie stanie między Wami a Waszą ukochaną muzyką.

Naszym celem jest zaoferowanie Wam takiej reprodukcji muzyki, która odda intencje je twórców. W ten sposób będzie mogli korzystać z doskonałości  Brytyjskiej Szkoły Dźwięku