Class XD

Optymalna jakość dźwięku

Class XD

Klasa XD (Crossover Displacement), to opatentowana technologia  Cambridge Audio unikalnego układu wzmacniacza stworzonego by dostarczyć optymalną jakość dźwięku jaką można obecnie uzyskać zachowując jednocześnie umiarkowane zużycie prądu w połączeniu z wysoką mocą by wzmacniacz dostarczał odpowiednio dynamiczne brzmienie. Układ ten został opracowany przez zespół naszych inżynierów w londyńskim biurze w celu połączenia najlepszych cech układów pracujących w klasach A i AB.

Urządzenia w klasie A brzmią znakomicie dzięki wyjątkowo niskiemu poziomowi zniekształceń tyle, że niestety ich efektywność jest bardzo niska. Zapewne też mieliście okazję zobaczyć ogromne wzmacniacze w klasie A wyposażone w gigantyczne i kosztowne radiatory umożliwiające im pozbycie się wielkich ilości produkowanego przez klasę A ciepła.

Efektywność urządzeń pracujących w klasie AB jest zdecydowanie wyższa, ale też i wprowadza ona wyraźnie wyższy poziom zniekształceń ponieważ sygnał audio jest bardzo delikatny gdy przechodzi przez tzw. „punkt zero” między jednym tranzystorem a drugim. Dzięki wyeliminowaniu tych właśnie zniekształceń klasa XD może zaoferować zalety brzmienia czystej klasy A w połączeniu z efektywnością klasy AB. To pozwala nam przeznaczyć część budżetu każdego urządzenia, którą w klasie A musielibyśmy przeznaczyć na potężne radiatory, na jakość układu samego wzmacniacza, zasilania, itd.

Zaletą tego rozwiązania jest połączenie wyrafinowania brzmienia klasy A z bezkompromisową wydajnością klasy AB. Dzięki temu wzmacniacz 851A oferuje ogromną moc 120 W na kanał (dla 8 Ω) co będzie absolutnie wystarczające do napędzenia nawet najbardziej wymagających w tym względzie kolumn.